گروه مهندسی و بازرگانی شایگان

ارائه خدمات مهندسی و بازرگانی در زمینه تاسیسات الکتریکی و مکانیکی

سیستم هوشمند و امکانات آن:

هدف از هوشمند سازی آپارتمان(H.A) در ابتدا صرفه جویی در مصرف و هزینه ها می باشد. و در هدف های بعدی میتوان آسایش و امنیت و امکانات متعدد به روز را برای ساکنین، هوشمند سازی را می توان به عنوان یک امکان مجلل بازیگر نقش مهمی در ارزش افزوده آپارتمان به شمار آورد.

تفاوت اصلی خانه های هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه ی وسایل در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند. کنترل دما، روشنایی، لوازم برقی، قفل ها و انواع مختلفی از دوربین ها و مانتیورهایی که می توانند به خانه های هوشمند اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می باشند.ایجاد این اتصالات از روش گوناگون قابل انجام است .در خانه هوشمند شایگان شما می توانید از طریق وای فای و روی بستر اینترنت، این وسایل را کنترل کنید. همچنین سیستم با شبکه‌ی داخلی هم قابل کنترل است؛ در این شرایط حتی می توان بدون استفاده از اینترنت هم آنها را کنترل کرد.

در واقع ساکنین خانه هوشمند می‌توانند تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی خانه خود را از راه دور و نزدیک تنظیم و کنترل کنند و همچنین برنامه‌های مختلف و سناریوهای متنوعی را برای آن تجهیزات تعریف و اجرا نمایند.  

انواع پروتکل استاندارد هوشمند سازی:

پروتکل با سیم:

 • KNX
 • LAN                                                                                                                            
 • M-bus
 • S-bus

پروتکل بی سیم:                                                                                                                  

 • ZigBee                                                                                                                      
 • Wi-Fi
 • Zwave

کدام پروتکل برای خانه شما مناسب می باشد؟

اگر محلی که نیاز به هوشمند سازی دارد در حال ساخت باشد می توانید از پروتکل های با سیم استفاده کنید چرا که لوله کشی برق در این پروتکل متفاوت می باشد و باید در مرحله سفت کاری زیر ساخت لازم را اجرا کنید.

در این سیستم رله های متعددی داخل تابلو برق جاگذاری می شود که باعث بزرگ شدن سایز تابلو در داخل واحد می شود و همچنین نگهداری از این تابلو هزینه و تخصص زیادی را می طلبد.

سیستم های با سیم دارای هزینه های بالاتر در خرید و نگهداری نسبت به سیستم های بدون سیم می باشند و با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر دنیا، شرکت های تولیدی در پروتکل های با سیم حرکت سریع نسبت به تغییر پروتکل خود به بیسیم نموده اند.

سیستم بدون سیم یا Wireless برای مکان هایی مناسب است که به طور کامل ساخته و یا لوله کشی برق انجام شده است و امکان تخریب در آنجا وجود ندارد.

چند مورد از مزایای سیستم های بی سیم عبارتند از:

 • هزینه پایین خرید و نگهداری
 • تابلو برق خانه یا پروژه شما نیاز به تعویض ندارد.
 • به راحتی با کلید های سنتی جایگزین می شود.
 • حداقل تخریب در زمان نصب را دارد.
 • در صورت تمایل امکان بازگشت به سیستم سنتی وجود دارد.
 • در صورت قطع ارتباط بین کلید ها و سرور سیستم هوشمند، کلید ها فعال بوده و کاربر با مشکل مواجه نخواهد بود.
 • برای مستاجرین مناسب است چون می توانند در هر جایی از آن استفاده کنند.

در بین پروتکل های بیسیم کدام یک بهتر است؟

از بین موارد بالا سیستم Wi-Fi نسبت به سایرین مقرون به صرفه تر بود و امکان دسترسی به آن بیشتر است به همین خاطر از این سیستم در خانه های هوشمند بیشتر استفاده می شود.

با توجه به رشد روز افزون مهندسی برق در زمینه سیستم های هوشمند بر آن شدیم تا با تکیه بر توانایی مهندسان و متخصصان داخلی علم الکترونیک،  اولین سیستم هوشمند مبتنی بر پروتکل WIFI را در این مرز و بوم تولید کنیم و با برندهای معتبر جهانی رقابت تنگاتنگی داشته باشیم.

همچنین این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی شرکت پاردیک(وارد کننده تجهیزات هوشمند برند .AKUVOX .MCOHOME) اقدام به تامین ترموستات های هوشمند و آیفون  های تصویری بر بستر IP نموده است.